Pellet - skuteczna alternatywa dla paliw tradycyjnych!

Ekologiczne kozy na pellet

ekologiczne kozyPiece określone mianem kozy to współcześnie takie urządzenia, które w czasie spalania będą emitować do atmosfery minimalne ilości szkodliwych dla zdrowia składników. Będzie się tak działo miedzy innymi za sprawdzą nowoczesnych metod spalania drewna. Spalanie wtórne polega na tym, że dopalają się cząstki, które znajdują się w dymie.

W starych urządzeniach uciekały one przez komin do atmosfery. Nowoczesna konstrukcja takich urządzeń sprawiła, że w palenisku można osiągnąć odpowiednie wysokie temperatury, które sprawią, że wszystko będzie się dobrze spalało. W ten sposób dopalanie takich spalin stanie się metodą nowoczesną i wydają. Stosując katalizator dopalanie gazdów i resztek w dymie będzie zachodziło w zdecydowanie niższych temperaturach niż w przypadku spalania bez katalizatora. To ma oczywiście wpływ na podniesienie sprawności w pracy takiego pieca.

Koza na pelet, czyli piec wolnostojący

piec wolnostojącyNiestety, jeśli system będzie działał wadliwie to może się okazać, że dym będzie się schładzał i tym samym będzie mniejsza efektywność takiego pieca. Temperaturę dymu będą obniżały wszystkie odcinki z połączeniami czy każde występujące załamanie, które zmniejszy przepływ. Gdy podłączenie ma więcej niż dwa kolanka to opór może być bardzo duży i dym nie będzie mógł wydostać się na zewnątrz. Oprócz tego w przypadku pieca, który jest na niskiej kondygnacji trzeba się starać o to, by spaliny pokonywały również powstające podciśnienie, które pojawia się na skutek unoszenia się ciepłego powietrza.

Gdy piec zostanie zainstalowany w piwnicy to podłączenie będzie długie i kolanka, które się w nim pojawiają będą powodowały, że efektywność będzie mniejsza. Podobnie w czasie otwierania takiego pieca należy działać umiejętnie, by ciepło nie cofało się z dymem do pomieszczenia, gdy taki piec zostanie otwarty. Dlatego ważne będzie przygotowanie takiej instalacji, która będzie odpowiednio szczelna i będzie gwarantowała, że taki piec będzie sprawnie funkcjonował niezależnie od warunków, w jakich będzie się znajdował.